0Item(s)

Sepetinizde hiç ürün yok.

Product was successfully added to your shopping cart.

Yalın Girişimci

Yalın Girişim Modeli ( The Lean Startup), son birkaç yılın en ilgi çeken girişim yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu kavram, 2011 yılında, bu konuda çok sayıda kitabın yayımlamasıyla tüm dünyada tanınmış oldu. Yalın girişimcilik alanında önemli danışmanlardan olan Brant Cooper ve Patrick Vlaskovits'in Yalın Girişimci kitabı da bu kitaplar arasında yer alıyor.. Temelinde bir fikri test etmeye dayanan bu girişimcilik stratejisi, son derece belirsiz koşullarda yeni ürünün veya hizmetin piyasada başarıyı yakalayıp yakalamayacağını düşük miktarda yapılan bir yatırımla ölçmeyi amaçlıyor.

"Müşterilerin ilgilendikleri kendi sorunlarıdır.” - Dave McClure

Çoğu zaman, birçok girişimci, devrim yaratacak mükemmel bir fikir ile yola koyulur. Ancak bazen aylar bazense yıllar sonra elde edilen “mükemmel ürün” girişimciyi her zaman başarıya ulaştırmaz. Yaşanan çoğu başarısızlığın arkasındaysa “önce ürünü geliştir, sonra pazarla” mantığı yatıyor. Halbuki hedef kitlenin tepkisini ölçmek, en az ürün tasarlama ve geliştirme süreci kadar önemli.

Yalın Girişim, piyasa talebine ürünün kendisi kadar değer verir.

Bir ürün veya bir hizmetle ilgili ciddi bir yatırım yapmadan önce piyasadaki hedef kitlenin tepkisini olabildiğince ölçmek Yalın Girişim modelindeki en temel amaçlardan biri. Ürünün geliştirilebilir olup olmadığından ziyade ürünün geliştirilip geliştirilmemesi sorusu önem taşır. Bu sayede, yüksek meblağlarda maliyetlerden kaçınılır ve hata yapma olasılıkları minimuma indirgenir. 

Yalın Girişim, geri bildirimlerden beslenen bir süreci içerir.

Geleneksel modeller genellikle büyük ölçekli yazılı planlamalardan oluşur. Yalın Girişimin odağındaysa müşteriyi tanımak ve müşteri geri bildirim ve davranışlarını tanımak yer alır. Hizmet kalitesini arttırmak ancak müşterilerden gelen geri bildirimlerle mümkün olur.  

Başarısızlıktan kaçınmak başarısızlık olacaktır.

Birçok girişimci, müşterilere göstermek için ellerindeki ürünün mümkün olduğunca kusursuz bir niteliğe ulaşmasını bekler.  Oysa Yalın Girişim, müşteriye olabildiğince erkenden ürünü tanıtarak, erken dönemde hata yapmayı verimli bir adım olarak görür.

Büyük şirketlerin uzun zaman alan Ar-Ge süreçlerinin aksine, müşterinin ihtiyacını karşılayacak en yalın ve sade ürün MVP (Minimum Viable Product) pazarda ilgili küçük bir müşteri kitlesine sunulur. Bu sayede prototipler test edilir ve nihai doğru modeli bulmak için bu verilerden faydalanılır.  

23 Mart 2018 Cuma 14:29:29 Europe/Istanbul By Aba Yayıncılık Yalın Girişim,

kodlama egitimi

Teknolojinin artık hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini hepimiz biliyoruz. Araştırmalara göre ortalama 25.915 gün yaşayan bir insanın günlerinin 10.625'i teknolojik bir alete bakarken geçiyor! Böyle bir dönemde dünyaya gelen çocuklarımızı teknolojinin zararlı olup uzak tutmak gibi bir seçeneğimiz neredeyse yok. Bu yüzden erken yaşlarda kodlama eğitimine başlama şansı sunarak bu deneyimi avantaja çevirmemiz gerekiyor.

21. yüzyıl insanları olarak geleceğin daha da teknoloji ile iç içe olacağını tahmin ediyoruz. Bu yüzden çocuklarımızı erken yaşlardan itibaren kodlama ile tanıştırarak hem geleceğe yön vermelerini sağlayabilir hem de kişisel gelişimlerini destekleyebiliriz.

Kaç yaşında kodlama öğrenmeye başlamalı?

Unutmayalım ki kodlama, dijital dünyanın anadillerini oluşturan bölümdür. Bu yüzden kodlama öğrenmeyi dil öğrenme ile mukayese edebiliriz. Yalnızca burada bir insanla değil, teknolojiyle iletişime geçmiş oluyoruz. Üstelik mevcut imkanlar sayesinde çocuklar ortalama 4-5 yaşlarından itibaren oyunlarla ve küçük uygulamalarla kodlama öğrenmeye başlayabiliyor.

Erken yaşlarda kodlama eğitimi sayesinde çocuklar problemlere çözüm odaklı yaklaşma, olaylar arasındaki ilişkileri görebilme, opsiyonları analiz edebilme, analitik ve sistematik düşünebilme gibi becerilerin yanında hayal gücünü geliştirme şansı da yakalamış olur. Bunun yanında 4 yaşından itibaren kodlama öğrenmeye başlayan çocuklar tasarım odaklı düşünme, bilişsel düşünme, algoritmik ve sistematik düşünme becerilerini de geliştirirler. 

Kodlamaya sadece mühendislik ve bilgisayar mühendisliği konularında işe yarar gözüyle bakmak zaman ve fırsat kaybı anlamına gelebilir. Çünkü yaşamın tüm alanlarında farklı düşünme becerileri kazanmış olarak erken yaşta kodlama öğrenen çocuklar, hayata farklı ve geniş perspektiflerden bakabilen bireyler olurlar.

Erken yaşta kodlama öğrenen ünlü isimler

Bill Gates, Mark Zuckerberg, Aron Schwart, Steve Jobs gibi insanların başarı hikayelerine baktığımızda hepsinin ortak özelliklerinin erken yaşta bilgisayar programlamayı öğrenmiş olmaları olduğunu görüyoruz.  Bu kişiler yaptıkları ve geliştirdikleri ürün ve projelerle geleceği şekillendiren ve üretken bireyler olarak tarihe izlerini bırakmış oldular.

Bu yüzden 21. yüzyılda çocukların 4-5 yaşlarından itibaren dijital okuryazarlık seçeneklerinden biri olan kodlama öğrenmelerinin hem kendilerine hem de geleceğe yadsınamaz bir önemi ve katkısı vardır.

Çocuklar kodlamayı nasıl öğrenebilir?

4-5 yaşlarında yani anaokulu dönemindeki çocuklarınıza Scratch Jr ve Code.org gibi girişimler üzerinden kodlama öğretmeye başlayabilirsiniz. Scratch Jr, iPad ve Android tabletlerde çalıştırılabilen, ücretsiz ve giriş seviyesinde bir programlama dilidir. Bu konuda Süper Scratch Programlama Yolculuğu ve Resmi Scratch Jr Kitabı çocuklarınıza yol gösterebilir. Bu kitaplar sayesinde çocuğunuz oyunlar oynayarak kodlama öğrenmeye başlayabilir.

23 Mart 2018 Cuma 00:19:14 Europe/Istanbul By Aba Yayıncılık Kodlama, Scratch Jr,

Maker Hareketi

Maker hareketi, ister çocuk ister yetişkin olsun, hemen herkesin yaratıcılığını arttıran bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Çocuklara hayal ettikleri fikri projelendirmeyi ve gerçeğe dönüştürmeyi öğreten hareket, yaratıcı üretim süreçleri sayesinde çocuklara pek çok beceri kazandırıyor.

Çocukların karakter yapısının gelişiminde büyük katkılar sağlayan ve hayata bakış açılarını geliştiren Maker hareketi, bu özellikleriyle çocuk gelişiminin de önemli bir parçası haline geliyor.

Peki, Maker hareketinin çocuklara kattığı bu önemli özellikler neler? Diğer bir deyişle, çocuklarımızı neden Maker hareketine yönlendirmeliyiz?

Sürdürülebilirlik konusunda farkındalık

Maker hareketi içinde aktif faaliyet gösteren çocuklar, çevreye karşı duyarlı olan bir bireyler olarak yetişir. Maker hareketinin asıl amacı, “kendin yap” olduğundan, yani tüketim kültürü yerine üretim kültürünü savunduğundan, çocuklar dünyanın sürdürülebilirliği konusunda duyarlı hale geliyor.

Gündelik hayatın parçası olan materyalleri çöpe dönüşmekten kurtaran çocuklar; üretim ve tüketim arasındaki farklar ve sürdürülebilirlik kavramı üzerinde farkındalık kazanıyor. Dünyanın daha yaşanabilir bir hale gelmesi konusunda umut vadeden projeler üretiyorlar.

Daha yüksek özgüven

Maker hareketi sayesinde üretime katılan çocuklar, tüketenlere göre çok daha mutlu ve özgüvenli bireyler olurlar. Bir sistem meydana getiren çocuklar, yapabildikçe daha çok kendine güvenmeye başlar ve daha fazlasını yapmaya hevesli olur.

Sadece bu da değil! Maker çocuklar, hata yapmanın bir kusur değil, sürecin parçası olduğunu bilir. Bu nedenle işler planladıkları gibi gitmediğinde kahrolmamayı öğrenir. Böyle zamanlarda daha farklı bir yol deneyerek, doğru sonuca ulaşabileceklerini bilirler.

Maker cocuklar

Paylaşım ve işbirliği becerisi

Maker atölyelerinde tüm çocuklar fikir alışverişi içindedir. Beyin fırtınası yaparak orijinal fikirler ortaya çıkaran çocuklar, üretim sürecinde birbirleri ile yaptıkları bu fikir alışverişleri sayesinde daha dayanışmacı, uzlaşmacı, fikirlere saygılı, işbirliği içinde çalışmaya gönüllü bireyler olurlar.

Standart eğitim sisteminin sınavlarla yarış haline soktuğu bu çocuklar, bir Maker atölyesinde buluştuklarında bilginin paylaştıkça güçlendiğini görür. Farklı becerilere sahip çocuklar, yetenek ve bilgi birikimlerini birleştirerek güçlü ekipler olmanın avantajını yaşayarak öğrenir.

Çözüm odaklı yaklaşım

Sorunlar karşısında edilgen değil etken bir yaklaşım ortaya koymayı aşılayan Maker hareketi, kısıtlı malzeme ve sınırsız fikirler yaratıcı olmayı destekler. Sorunlara çözüm odaklı bakmak ve çözüleceğine inanmak, çocukların iç dünyasındaki sorunlarla da nasıl baş edebileceği konusunda yol gösterir.

Sorunların, içinden çıkılamaz olduğu önyargısından uzaklaşarak çözüm odaklı yaklaşımı benimseyen çocuklar geleceğe yön verebilir. Bir yetişkin olduğunda çağa ayak uydurmak değil, yeni keşifler ve buluşlar yapmak için hazır hale gelir.

Kendini tanımak

Kendini tanımak, gelecek planı çizmek ve bugünün tadını çıkarmak için sahip olabileceğimiz en önemli özelliklerden biri. Maker hareketi sayesinde, çocuklar ilgi alanlarını daha küçük yaşlardayken keşfeder.

Neyi sevip neyi sevmediğini öğrenen çocuklar hayatını erken yaşta yönlendirebilir. Anne ve babaların yardımıyla çocuklar, hangi alanda eğitim alacağına erkenden karar vererek başarılı bir gelecek için erkenden kolları sıvama şansına sahip olabilir.  

19 Mart 2018 Pazartesi 22:58:32 Europe/Istanbul By Aba Yayıncılık Maker Hareketi,

Programlama, bir cihaza, ne yapması gerektiğini anlayacağı dilden, yani bir takım kodlamalar yoluyla söylemek anlamına gelir. Günümüzde çocuklar, ebeveynlerinden çok farklı bir dünyada büyüyor ve farklı algılar geliştirebiliyorlar. Cep telefonları, bilgisayarlar, YouTube, Snapchat ve Facebook gibi teknolojik ürünler günlük yaşamlarına entegre olmuş durumda.

Peki, çocukların bu teknolojilerin ardındaki programlama mantığını öğrenmesi neden önemli? Gelin, programlamayı önemli kılan 5 nedene bir bakalım:

Mantıksal düşünme becerilerini geliştirir

Programlama dünyasının önemli isimlerinden Steve Jobs’un bir sözü vardır: “Herkes nasıl bilgisayar programlayacağını bilmelidir. Çünkü böylece nasıl düşüneceklerini öğrenirler.”

Kodlama, eleştirel düşünme becerileri oluşturmak için mükemmel bir yoldur. Kodlamalar üzerinden çalışmak ve kodlamalar geliştirmek, çocukların mantık kurmalarına yardımcı olur. Çünkü, kodları işlevsel kılan algoritmaların dizilim aşaması, adım adım düşünmeyi gerektirir.

Bilgisayarla iletişime geçmek için düşüncelerinizi belli bir mantıksal ve yapısal şekilde sıraya dizmeniz gerekir. Bu tür bir mantıksal düşünme becerisi problem çözme becerilerini de geliştirir. Programlama sayesinde yepyeni bir bakış açısı kazanarak çözüm odaklı bir yaklaşımı içselleştirebilirsiniz.

Teknolojiyi üretmeyi sağlar

Programlama sayesinde “yaparak öğrenen” çocuklar, fen ve matematik derslerinde öğrendikleri bilgileri hayata geçirecekleri yaratıcı bir alana kavuşmuş olurlar.  Gün içerisinde kullandıkları teknolojileri “sihirli” olarak görmek yerine, bu üretimlerin arkasındaki mantığı ve bilimi düşünebilen bireyler olurlar.

Maker Hareketi

Bu sayede, teknolojiyle olan ilişkileri gelişir. Bilgisayar gibi, dijital cihazları sadece tüketim nesnesi olarak değil üretim amaçlı da kullanabilmeyi öğrenirler. Bu günümüzde çocukların edinebileceği en önemli becerilerin başında geliyor. Çünkü dünyayı artık teknoloji yönetiyor.

Fikirleri hayata geçirir

Hepimiz bazen, şu şöyle olsaydı ne güzel olurdu der, fikir sunarız. Ama ancak birkaçımız aklımızdan geçenleri gerçeğe dönüştürür ve dünyaya yenilik sunar.

Çocukların, küçük yaşta kodlama kabiliyetine sahip olmaları, hayal güçlerini destekler. Programlama sayesinde neler yapabileceklerini sorgularlar ve kodlamalar aracılığıyla fikirlerin gerçeğe dönüşebildiğinin bilincinde olurlar. Bu da onları gelecek için birer düşünür ve mucit yapar.  

Yapılan kodlamaların çalıştığını görmek büyük bir zaferdir. Önceki denemelerde yaşanan hayal kırıklıklarını bir anda unutturuverir. Bu tatlı zafere ulaşan çocuklar, hayatlarında azimli olmayı, kolay pes etmemeyi; özveri, disiplin ve planlama sayesinde başarıya ulaşabildiklerini deneyimler.

Geleceğin inşasında söz sahibi yapar

Programlama, dijital çağımızın yeni okur-yazarlığı olarak geçer. Son birkaç yüzyıl boyunca, yazı değişim yaratma becerisiyken, bugün artık yazma tek başına yeterli olmaktan çıktı. Dijital ortamlar sayesinde değişiklikler yaratmanın önü açıldı. Bu yüzden, programlama öğrenmek, geleceğin dilini öğrenmek açısından çocuklara önemli bir beceri katar.

Bugün baktığımızda başta sosyal inovasyon hedefli yazılımların toplumların geleceğini değiştirme gücüne sahip olduğunu görüyoruz. Farklı sektörlerde kullanılan programlama becerisine sahip çocuklar geleceği kurgulamada aktif rol oynayabilir.

15 Mart 2018 Perşembe 16:53:27 Europe/Istanbul By Aba Yayıncılık

Kurcalama eyleminin son zamanlara kadar değeri yeterince bilinmedi diyebiliriz. Ancak Maker hareketinin global yükselişinin de katkısıyla, kurcalamanın eğitime olan katkısı da daha çok görülür hale geldi. Maker hareketi, çok sayıda aracı ve malzemeyi kullanmayı gerektirirken kurcalamanın önemine vurgu yapar. Çünkü aynı malzemeler ve aletler, farklı kurcalama süreçleri sonunda farklı şeyler ortaya koyabilir.

Çocuklar, Maker hareketinin en önemli katılımcılarıdır. Çünkü onların yetkinlikleri, uzmanlıkları, merakları ve becerileri yetişkinlere daha çok daha çeşitli olabilir. Üstelik herhangi bir ödül, yargılama gibi kıyaslayıcı yaklaşımlardan kaçınan hareket, çocukların yaratıcılıklarını sonuna kadar kullanmasına fırsat verir.

Yaratıcılığın sınırsızca kullanıldığı Maker hareketi, faydalı bilgilerin paylaşımını ve kişilerin birbirine ilham vermesini öncelikli görür. Eleştiriden uzak ve dayanışmanın pekiştiği bu ortamda çocuklar korkusuzca ellerindeki malzemeyi kurcalayabilir.

Kurcalama kalıcı öğrenmeyi destekler

Öğretmenlerin okullarda verdiği bilgiler, Maker hareketi sayesinde pratiğe dökülme şansı bulur. Diğer bir deyişle, öğrenciler öğrendikleri bilgilerin hayatta ne işe yarayacağını kurcalayarak öğrenir. Bu da edinilen bilgilerin uzun süreli bellekte yerini almasını sağlar. 

Farklı bilgileri birlikte kullanmaları için de önemli bir fırsat sunan Maker hareketi, çocukların çevrelerinde fark ettikleri ihtiyaçlara özgün çözümler üretmesi için alan sağlar.

Kurcalamak için gözlem yapmak gerekir

Kurcalamanın önemi, belli bilgi ve fikir çatısı altında gerçekleştirildiğinde daha da artar. Çocuklar, yeni fikirler üretmek için çevrelerini daha dikkatle gözlemlemeye başlar. Bu da farkındalıklarını arttırır. Hem şeylerin teknik işleyişini gözlemleyen hem de ihtiyaçları tespit etmeye çalışan çocuklar, çok yönlü bir bakış açısı kazabilir. 

Ayrıca farklı kişilerin farklı şekillerde öğrendiğini ve farklı çözümler ürettiğini gören çocuklar hayatta ne kadar çok seçenek olduğunu deneyimleyerek öğrenir. İşbirliği becerisinin yanı sıra empati, sözlü iletişim, dinleme, paylaşma becerileri de gelişir. Diğer insanların fikir ve görüşlerine saygı duymayı ve kendilerini en iyi şekilde ifade etmeyi de birlikte kurcalayarak öğrenirler.

Peki, kurcalama nasıl öğrenilir?

Kurcalamanın kontrollü olması, eylemin sonucundaki faydaları önemli ölçüde arttırır. Bu nedenle de kurcalama eyleminin en iyi şekilde nasıl yapılabileceğini öğrenmek için Curt Gabrielson’un Kurcalamak kitabını öneriyoruz. 20 yıllık deneyimini bu kitapta derleyen Gabrielson, çağın genç Makerları için pratik ve gerçekçi bilgilerle yol gösteriyor.

21 Şubat 2018 Çarşamba 18:36:35 Europe/Istanbul By Aba Yayıncılık

Yalın Girişimcilik

Türkçede yalın girişimcilik olarak karşılık bulan “lean startup” kavramı günümüzde en revaçta olan üretim tekniklerinden biri. Yalın girişimcilik, müşteriye ilk etapta en sade ve pratik ürünlerle ulaşmayı ve müşteriden gelecek geri bildirim doğrultusunda zamanla gelişmeyi amaçlayan bir üretim tekniği. Farklı sektörlerde faaliyet gösteren yalın girişimci hikayeleri, bu uygulamanın ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

Brant Cooper ve Patrik Vlaskovits’in onlarca yalın girişimci ve firma sahibiyle görüşerek ortaya çıkardığı “Yalın Girişimci” kitabı, çok sayıda vakayı yakından incelememizi sağlıyor. Bu vakalardan yola çıkarak derledğimiz yalın girişimciliğin en belirgin 5 özelliği ise girişimcilere bu meseleyi neden önemsemeleri gerektiğini hatırlatıyor.

Çözümden Önce Probleme Odaklanır

Geleneksel startuplarda, girişimci problemi önce kendi kafasında tanımlar ve ona göre bir çözüm üretmeye girişir. Yani hızla çözüm sürecine girilir. Ancak yalın girişimcilik, problemi anlamak için madalyonun talep yüzü olan müşteriyle etkileşime girmeyi içerir.

Bu etkileşimin sonucunda girişimcinin kafasındaki problem tanımı tamamen değişebilir. Yalın girişimcilik, her şeyden önce doğru soruların sorulması açısından önemlidir. Doğru sorular en etkin çözüme götürür.

Az Maliyetle Üretmeyi Sağlar

Ekonomik ilişkileri belirleyen en kritik noktalardan biri olan maliyet, yalın girişimcilik modelinde en aza iner. Yalın girişimcilik adından da anlaşıldığı gibi sadeliği baz alır. Bu anlamda sadeliğin kapsamına ilk adımda büyük mali atılımlardan kaçınmak da girer.

Bilimsel verilere dayanan, test ve deneylerle ölçümlenebilir çalışmalar sayesinde yalızca gerektiği kadar yatırım yapılır. Böylece risk faktörü azaltılarak çok az maliyetle başarıyla işleyen güçlü bir startup kurulabilir.

Uzun Vadede Belirsizliği Azaltır

Yalın girişimcilik, bir startup kurulurken ilk adımların en doğru şekilde planlanmasını önemser. Bu nedenle, iş planını en sade ve yalın hale getirmek için verileri özenle analiz eder. Lego parçaları gibi teker teker birbirine oturan adımlarla gelişerek ilerler.

Startup’ın gelişimi için verilecek kararlar kullanıcıdan gelen geri bildirim ile belirlendiği için sağlam adımlar atmayı garanti eder. Çünkü yalın girişimcilik üründen kullanıcıya değil, kullanıcıdan ürüne doğru ilerleyen bir süreçtir.

İletişimi Etkili Biçimde Kullanır

Müşteriyle etkileşim üzerine kurulu olması piyasada yalın girişimciliği müşteri ilişkileri açısından da ayrı bir yere taşıyor. Müşteriyle iletişimin nasıl kurulması gerektiği, kimin, hangi aşamaya ve nasıl dahil olacağı gibi sorular önem kazanıyor.

İletişime dayanan yöntemi sayesinde, direkt son kullanıcıdan alınan verilerle etkin planlamaya imkan veriyor. Bu etkileşim startupın olabilecek en verimli şekilde ortaya çıkmasını ve ihtiyaçlara tam olarak cevap verebilmesini sağlıyor.

Yalın Girişimci Zaman Kazanır

Yalın girişimcilik sayesinde müşteri kitlesinin bir ürünün ya da hizmetin piyasaya sürülmesi için son haline gelmesini beklemesi gerekmez. Hız ve verimlilik amaçlandığı için demo süreci hızlı işler. Ürünün ya da hizmetin son hali, müşteri kitlesi hazır olduğunda hızla piyasaya sürülür. Böylece zaman konusunda bir yetersizlik yaşanmaz ve startupın başarısı artar.

21 Şubat 2018 Çarşamba 18:34:49 Europe/Istanbul By Aba Yayıncılık

Scratch ve Aurdino

Günümüzde hayatımızın her alanını kaplayan aletleri, bir Arduino ve basit programlama bilgisiyle bile yönetmek mümkün hale geldi. Artık sahip olduğumuz eşyaları kendi isteğimize göre bozup tekrar düzenleyebiliyoruz. Aslında, bir anlamda taştan tabak ya da bıçak üreten atalarımızın izinden gittiğimize şüphe yok. Aramızdaki tek fark, bugün teknolojinin geldiği nokta.

Teknolojiyle birlikte hayatımızda ihtiyaç duyduğumuz ya da dönüştürebileceğimiz aletler değişiyor. Arduino, büyük bir hızla gelişen teknolojiye paralel bir hızla fikirleri gerçeğe dönüştürme imkanı sunuyor. Böylece zamana ayak uydurmak da kolaylaşıyor. Scratch ise bu süreçte kullanabileceğiniz programlama dilleri arasında yeni öğrenenler en ideal olanı.

Neden Scratch?

Scratch programlama öğrenmek için benzersiz bir seçenek. Küçük yaştaki çocuklar dahil olmak üzere kısa sürede kapsamlı işler çıkarmak isteyenlerin ilerleyebileceği kadar basit tasarlanmış. Çocuklar için güvenli bir çalışma alanı sunuyor ve gerekli durumlarda moderatörlerle hızla iletişime geçilebiliyor.

Daha karmaşık ve zor programlama dillerine geçmeden önce ideal bir başlangıç noktası. İster programlamada profesyonel olarak ilerlemeyi düşünün isterseniz sadece hobi olarak ilgilenin, Scratch ile başlamanın çok sayıda avantajı var.

Neden Arduino?

Arduino’nun en iyi özellikleri: açık kaynaklı olması ve farklı projeler için esneklik sunması. İnternetten uygun fiyata bulabileceğiniz bir Arduino ile, hayalinizdeki projeyi neredeyse masrafsız şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Arduino’yu ideal yapan esnek olması sayesinde çeşitli dijital ve analog girişler, SPI ve seri arayüz, dijital ve PWM çıkışlar sunmasıdır. Bunların yanı sıra bilgisayara USB ile bağlanabildiği için kullanımı kolaydır. Sürekli büyüyen bir topluluğa sahip olması sayesinde çok sayıda kaynak koduna kolayca erişilebilir.
Scratch ile Arduino kitabıyla uygulamalı öğrenin

Scratch ile Arduino kitabı, çevresindeki aletlerle farklı bir etkileşim kurmak isteyenler için yol gösterici niteliğinde bir kitap. 9 yaş ve üzeri programlamaya ve Arduino kullanmaya yeni başlayan herkese hitap eden kitap, uygulamalı bir eğitim materyali olarak tasarlanmış.

Kurulumdan başlayarak basit projelerle devam eden kitap, sıfırdan başlayanlara yolun büyük kısmında eşlik etmeyi başarıyor. Arduino kullanırken en çok kullanılan özelliklerin uygulamalı açıklamasına yer vermesi sayesinde, sonrasında daha karmaşık projeler hazırlamak için gerekli olan temel bilgileri bir arada sunuyor.

21 Şubat 2018 Çarşamba 18:31:06 Europe/Istanbul By Aba Yayıncılık

Maker Hareketi

Dünyayı etkisi altına alan, teknolojik ve yaratıcı bir öğrenme devrimi olarak karşımıza çıkan Maker hareketi, evlerde, maker atölyelerinde ve okullarda gelişmeye devam ediyor. 3 boyutlu yazıcılar, mikro işlemciler, giyilebilir teknoloji ürünleri, akıllı cihaz ve materyaller ile programlama dilleri gibi birçok yeni araç ve teknolojiler hızla çoğalıyor. Bununla birlikte Maker hareketinde yol gösteren kitapların, üretimin yollarının keşfine yardımcı olan rehberlerin sayısı da artıyor. 

Yaratıcı fikirlerin teknik bilgilerle tamamlandığı, farklı bilgi ve becerilere sahip kişilerin bir araya gelerek ortak projeler ürettiği hareket, çok sayıda eğitici kitapla daha da zenginleşiyor. Gelin, Maker hareketinin önemli üç eğitici kitabına birlikte göz atalım.

Make: Kurcalamak - Curt Gabrielson 

“Çocuklar Bir Şeyler Üreterek Öğrenir” alt başlığıyla basılan Make: Kurcalamak kitabı, oyun oynamanın, keyifli zaman geçirmenin öğrenmeyle sonuçlanabileceğini söylüyor. Kurcalamak, Maker hareketi için çok önemli. Kurcalayarak, cevap vermekte zorlandığımız sorulara cevap bulabilir, üretimin bir parçası olabiliriz.

Make: Kurcalamak kitabı, kurcalamanın ne olduğundan başlayarak en iyi nasıl kurcalanır sorularına cevap niteliğinde. Yazar Curt Gabrielson, 20 yılı aşan tecrübesiyle bilimi gerçek nesnelerle keşfetme serüvenini okurları için pratik bir şekilde anlatıyor.

Bu kitapla birlikte şu projeleri öğrenebilirsiniz:

 

·         Plastik şişeler, bant ve büzerek paketleme tekniği kullanılarak bir bateri seti yapmak

·         Dans eden, sallanan ve şaşırtan manyetik oyuncaklar yapmak

·         Mancınıklar, top fırlatıcılar ve masaüstü basketbolu kurmak

·         Pille çalışan bir sihirli değnek ve bir denge oyunu (kenarlara dokunma!) üretmek

·         Ev eşyalarıyla yapılan kimyasal reaksiyonları keşfetmek

·         Gerçek kol ve ayak bileği gibi hareket eden kemik ve tendon modelleri oluşturmak

·         Sıradaki gerçek deneyimlerine aç, yaşam boyu öğrenci kalacak çocuklar elde etmek!


Arduino Proje El Kitabı

Mark Geddes’in yazdığı Arduino Proje El Kitabı, 25 pratik projeyle makerları üretmeye teşvik etmeyi amaçlıyor. Arduino Proje El Kitabı başlangıç seviyesi için ideal, az maliyetli Arduino kart kullanan elektrikli projeleri bir araya getiriyor. Böylece, bir Arduino ve bir bilgisayar yardımıyla gündelik malzemeleri kullanarak proje geliştirme alışkanlığı kazanabilirsiniz. 

Yeni başlayanlar için Arduino projeleri, genellikle ışık gösterileri ve oyunlardan ultrasonik güvenlik sistemlerine kadar eğlenceli ve öğretici çalışmaları kapsar. Yavaş yavaş detaylandırabileceğiniz projelere başladığınızda, öncelikle Arduino’ya bir giriş yapacak ve bileşenlere ve araçlara ilişkin önemli bilgiler edineceksiniz. 

Yeni başlayanlar ve kendini geliştirme aşamasında olanlara hitap eden kitapta her bir proje basit talimatlar, renkli fotoğraflar, devre şemaları ve tüm gerekli kodları içeriyor.

Resmi ScratchJr Kitabı  

Marina Umaschi Bers ve Mitchel Resnick’in kitabı ile dünyanın her yerinden çok sayıda çocuk programlamayla tanıştı bile. Kitap, temelde iPad ve Android tabletlerde çalıştırılabilen, ücretsiz ve giriş seviyesinde bir programlama dili olan ScratchJr’ın nasıl kullanıldığını anlatıyor. 

ScratchJr aslında henüz okuma yazma bilmeyen çocukların bile kullanabileceği şekilde tasarlanmış. Bu programlama dili sayesinde küçük yaştaki çocuklar bile kendi animasyonlarını, interaktif hikâyelerini ve dinamik oyunlarını oluşturabiliyor. Çocuklar karakterleri hareket ettirmek, zıplatmak, onlara şarkı söyletmek ve dans ettirmek için kod bloklarını birleştirerek programlamayı öğreniyor. Çocuklar kitabın sonunda yeni programlama maceralarına atılmak için hazır olacak!

19 Şubat 2018 Pazartesi 17:28:00 Europe/Istanbul By Aba Yayıncılık